MALÍ VĚDCI-Exkurze v Ústavu experimentální botaniky 11/2022

V úterý 8.11.2022 proběhla další akce z projektu Malí vědci 2022. A to exkurze s workshopem v areálu Akademie věd ČR, ale tentokrát v Lysolajích, kde má své pracoviště Ústav experimentální botaniky.

Program pro děti připravila Markéta Filová z ÚEB, která má s workshopy pro děti velké zkušenosti. Nejdříve byly děti v jednoduchosti seznámeny s tím, co se vlastně v ÚEB děje, co přesně tam vědci zkoumají a jak pěstují rostliny potřebné k výzkumu. Na ukázku byly připraveny dvě masožravé rostliny ve sklenicích, kde si vytváří vlastní mikroklima a jsou pěstovány na živných mediích zpevněných agarem.

Po prozkoumání masožravek přišly na řadu experimenty.
Na první experiment si děti ještě venku nasbíraly malé lístečky různých rostlin a teď přišel čas je použít. Lístky děti obtiskly do Petriho misky, na kterou si list obkreslily a opět list vyndaly ven. Po uzavření misky bude obtisk listu postupně zarůstat plísní a vytvoří tak obrazec ve tvaru obtisknutého listu.
Druhý experiment byl dětem blízký. Do Petriho misky obtiskly postupně neumytý prst a pak ten stejný, ale vydesinfikovaný. Po uzavření misky a pár dnech se ukáže, jak velký rozdíl mezi těmito dvěma obtisky bude. Ve školce stále mluvíme o důležitosti mytí rukou před jídlem, při příchodu z venku atd. Na tomto experimentu děti uvidí, co všechno mají na rukou, pokud si je neumyjí. Pro děti předškolního věku jsou tyto názorné ukázky mnohem přínosnější než slova.

   
Obě misky s experimenty dostaly děti s sebou do školky k pozorování. Tento přesah do dalších dní je pro děti velmi zajímavý, protože je v miskách každým dnem vidět nějaká změna a v dětech to evokuje vzpomínku na prožitou návštěvu, o které si můžeme ve školce znovu a znovu vyprávět. Hravou formou děti poznaly rostliny, které jentak venku běžně nepotkají a aktivně se účastnily experimentu, kterému dokáží porozumět a mohou výsledky dále pozorovat ve školce.

Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.