Projektový den-Multikulturní zpěvník 05/2023

Ve školce zpíváme spoustu lidových písní z Čech a Moravy. Ale i v jiných zemích mají své lidové písně. Slovensko, Ukrajina, anglicky mluvící země. Takové písně třeba zatím neumíme nebo jim nerozumíme a přitom máme ve školce kamarády, kteří jim rozumí, protože maminka je ze Slovenska anebo oba rodiče z Ukrajiny. Tak jsme se rozhodli, že by bylo fajn si poslechnout i jiné písničky než známe a také se podívat na typické kroje, které patří k oblastem, z kterých písně jsou.

Většina lidových písniček vznikla tak, že lidé zpívali o tom, co právě dělají. Také zpívali o šťastné nebo nešťastné lásce, o rodině a maminky zpívaly dětem na dobrou noc ukolébavky, které také zlidověly.

Děti se vždy snažily rozpoznat o čem písnička asi může být, jestli je veselá nebo smutná a jakým jazykem je zpívaná. Některé si zkusily zazpívat nebo aspoň doprovodit ozvučnými dřívky a rytmickými vajíčky. Nakonec si všichni pěkně zatančili 🙂

Projektový den mohl být uskutečněn díky Operačnímu programu Jan Amos Komenský, který podporuje rozvoj otevřené a vzdělané společnosti založené na znalostech a dovednostech.