Masopust-školka v maskách

Date(s) - 14/02/2024
Celý den

Kategorie ne Kategorie

Popeleční středa letos spadá na 14.2. a ve školce ten den proběhne masopustní rej.
Děti mohou přijít v tradičních i netradičních maskách a čeká je pohádka o tradici masopustu, hry a soutěže celé dopoledne.

Čtyřicetidenní postní období se odpočítává od Popeleční středy. Ta vždy připadá na čtyřicátý den před Velikonocemi, letos tedy na 14. února 2024. Radovánkám býval konec, zabijačkové dobroty vystřídaly brambory, kroupy, hrách, čočka a začalo období půstu, střídmosti, rozjímání, očištění se od hříchů a také příprav na Velikonoce, nejdůležitější křesťanské svátky roku.
Popeleční středa bývala a pro mnohé dodnes je dnem přísného půstu, kdy si lidé připomínali pomíjivost pozemského života. Světí se popel z ratolestí, posvěcených minulý rok na Květnou neděli, a kněz pak v kostele věřícím udělá na čele tímto popelem křížek, takzvaný Popelec, se slovy „pamatuj, že prach jsi a v prach se obrátíš.“ Naši předkové navíc obalili Popeleční středu řadou doporučení; nesmělo se příst a šít, štípat dříví ani drát peří. Kdo by neposlechl, toho by pokousaly blechy, nenesly by mu slepice, kulhaly krávy, len na poli by sežraly žáby a podebíraly by se prsty.

Postní doba 2024: středa 14. února 2024 – čtvrtek 28. března 2024
Postní doba je období před Velikonocemi, které trvá 40 dní. Začíná popelčenou středou a končí Velkým pátkem.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/maly-pruvodce-postnim-obdobim-a-sesti-zvlastnimi-n